Wymiana Międzynarodowa

 

Szkoła z którą współpracujemy:

Heinrich - Heine - Schule - Ostseebad Karlshagen

21 - 28.04.2018

WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA

#roznorodnoscpnwm #różnorodnośćpnwm #vielfaltdpjw #diversitypnwm #diversitydpjw

21-22.04.2018

W sobotę 21 kwietnia 2018 roku 10 uczniów naszego gimnazjum wraz z panią Ewą Łapińską-Szarejko, panem Edwardem Moslerem i panem Danielem Roszkowskim wyruszyło w podróż do z HHSchule w Karlshagen w ramach wymiany polsko - niemieckiej.

 

 

Po długiej i wyczerpującej drodze dotarliśmy na miejsce, gdzie czekali na nas nasi dobrzy znajomi z Niemiec.

 

 

Po serdecznym przywitaniu wróciły nam siły i byliśmy gotowi na atrakcje jakie przygotowali nam przyjaciele z zachodu. Dzień pierwszy to integracja i zabawa na kręgielni.

 

Zapraszamy do galerii

23.04.2018

Drugi dzień wymiany rozpoczęliśmy od zwiedzania szkoły i wspólnej integracji.

 

 

Następnie zostaliśmy zaproszeni na zdrowe śniadanie przygotowane przez młodszych uczniów szkoły w Karlshagen.

 

 

Kolejnym punktem harmonogramu była długo wyczekiwana przez obie strony próba do spektaklu „Romek i Julia”. Poszło nam całkiem sprawnie i Romek w końcu poznał swoją Juliesmiley.

 

 

Po południu wspólnie przygotowaliśmy obiad w szkolnej kuchni. Jedzienie było smaczne i mieliśmy siły na zwiedzanie.

 

 

Pojechaliśmy do miejscowości Peenemunde, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć muzeum historyczno – techniczne.

 

 

Po powrocie do szkoły chłopcy mieli rozegrać mecz piłki nożnej, a dziewczyny przygotować specjalne maski na spektakl. Nasi panowie nie zawiedli i wygraliśmy 3:0.

 

 

Po wszystkim wspólnie zasiedliśmy do kolacji gdzie czekały na nas kiełbaski z grilla i regionalne przekąski.

 

Zapraszamy do galerii

24.04.2018

Trzeciego dnia wymiany (24.04) uczniowie mieli szansę wziąć udział w zajęciach teatralnych. Odwiedziliśmy najstarszy na Pomorzu teatr w Greifswald.

Mogliśmy zobaczyć jak wyglądają garderoba, charakteryzatornia i wiele innych miejsc niedostepnych dla oczu widza.

Następnie poczuliśmy sie jak prawdziwi aktorzy. Wzięliśmy udział w zajęciach prowadzonych przez aktorkę. Bardzo nam to pomogło w udoskonaleniu sztuki, którą wszyscy będą mogli obejrzeć po zakończeniu wymiany.

Przed odjazdem pociągu mieliśmy chwilę na zwiedzenie miasta.

Zapraszamy do galerii

25.04.2018

Dzisiaj rozpoczęliśmy dzień intensywnymi próbami.

 

 

Pracowaliśmy nad naszą sztuką przez cały ranek.

 

 

Po śniadaniu, wzięliśmy udział w projekcie "Europa - Nasz Wspólny Dom". Razem z 10 klasą robiliśmy plakaty o Europie i Unii Europejskiej.

 

 

Na zakończenie pokazaliśmy uczniom szkoły film o Białymstoku.

 

 

Po obiedzie, pojechaliśmy do Koserow, do wielkiej wytwórni "Karls".

 

 

Spędziliśmy tam ponad godzinę i wróciliśmy do swoich rodzin

 

Zapraszamy do galerii

26.04.2018

Piątego dnia (26.04) uczestnicy wymiany mieli ostatnią chwilę na przećwiczenie spektaklu pt.: "Romek i Julia".

 

 

Po śniadaniu przygotowanym przez uczniów przyszedł czas na występ. Nasz spektakl obejrzeli uczniowie najstarszych klas w szkole. Przedstawienie się udało i zostaliśmy nagrodzeni gromkimi brawami. 

 

 

Przed obiadem mieliśmy jeszcze chwilę, żeby wybrać się na plażę.  Pomimo braku pogody humory nam dopisywały:).

 

 

Po obfitym posiłku zostaliśmy miło zaskoczeni i każdy z nas otrzymał własnoręcznie wykonaną koszulkę z logo zaprzyjaźnionej szkoły.

 

 

Wieczorem mieliśmy jeszcze jeden występ, bardziej oficjalny. Naszymi widzami byli rodzice oraz nauczyciele ze szkoły w Karlshagen. Po przedstawieniu czekała na nas miła niespodzianka w postaci poczęstunku oraz karaoke.

 

Zapraszamy do galerii

27.04.2018

Rano o 7:30 spotkaliśmy się w szkole i pani Lena zorganizowała nam zabawy na dworze, żeby się rozbudzić. 

Następnie robiliśmy prezentacje o naszym wyjeździe w dwóch językach: angielskim i polskim. Nasi niemieccy koledzy zrobili ją w swoim ojczystym języku. 

Po śniadaniu w szkole udaliśmy się do centrum Karlshagen i je zwiedzaliśmy. 

Potem zjedlismy obiad i zostaliśmy pożegnani przez Niemców prezentami i dyplomami. 

Po godzinie 17 byliśmy już na dworcu w Trassenheide i nadszedł wtedy czas na smutne pożegnanie. Mimo że łzy w oczach utrudniały nam widzenie, nie spóźniliśmy się na pociąg, którym dojechaliśmy przez noc do Warszawy.

Zapraszamy do galerii

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

14 - 19.05.2017

WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA

 

15.05.2017
 


15 maja uczniowie naszej szkoły przywitali gości z HHSchule w Karlshagen samodzielnie przygotowanym porannym śniadaniem. Następnie zaprezentowaliśmy przyjaciołom z Niemiec film dokumentujący powstanie nowego budynku naszego gimnazjum, a także obejrzeliśmy przygotowaną przez gości prezentację przestawiającą zasoby ich szkoły.
 


Po wstępnych przemówieniach odbyły się zajęcia integrujące uczestników wymiany międzynarodowej. Dzięki nim uczniowie mieli możliwość lepszego wzajemnego poznania, a także przełamania pierwszych barier w otwartej i zabawnej atmosferze. Po wspólnym obiedzie w szkole, wszyscy uczestnicy wymiany polsko-niemieckiej udali się na wycieczkę po centrum naszego miasta.


16.05.2017


"Kolejny dzień wymiany, czyli relacja z naszych wojaży. 16 maja wspólnie z naszymi gośćmi wyruszyliśmy do Twierdzy Osowiec. Wraz z przewodnikiem przenieśliśmy się do czasów I i II wojny światowej. Nasi goście mieli okazję poznać fragment naszej historii.
 


Kolejny przystanek to  okolice Biebrzańskiego Parku Narodowego, a tu piękno natury i przyrody. Podziwialiśmy rożne gatunki ptaków i zwierząt. Stoczyliśmy także ciężką walkę z komarami, z której wyszliśmy zwycięsko:)"


 

17.05.2017


Dzisiejszy dzień nasi goście spędzili w Parku Linowym w Fastach. Było to doskonałe połączenie aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu z nauką i rozwojem.
 


Po paru godzinach wspinaczki wspólnie zasiedzieliśmy do ogniska, gdzie każdy mógł spróbować pysznej kiełbaski:)
 18.05.2017


Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od pracy nad projektem. O godzinie 8.00 zebraliśmy się w sali komputerowej. Podzieliliśmy się na grupy i zaczęliśmy robić projekt odnośnie wymiany.
 


Po obiedzie wybraliśmy się do Centrum Zamenhofa. Zwiedziliśmy piękną wystawę oraz uczestniczyliśmy w bardzo kształcących warsztatach.
 19.05.2017


Ostatni dzień wymiany rozpoczęliśmy od zaprezentowania całej społeczności szkolnej wspólnie przygotowanych projektów. Po obejrzeniu prezentacji nasi goście podziękowali nam za miło spędzony czas. Było dużo śmiechu, gdyż mówili po polsku :).
 


Następnie spotkaliśmy się w sali komputerowej, gdzie odbyły się zajęcia z robotyki. Uczniowie podzielili się na 3 grupy i każda z drużyn musiała zbudować własnego robota.  Następnie odbyły się wyścigi wspólnie zaprojektowanych maszyn. Trudność polegała na tym iż do budowy robota nie można było wykorzystywać kół.
 


Po zmaganiach konstrukcyjnych udaliśmy się na sale gimnastyczną gdzie rozegraliśmy mecz w koszykówkę.
 


Po południu czekała na uczniów niespodzianka. Budka do robienia zdjęć :). Każdy mógł się przebrać i wykonać pamiątkowe zdjęcie. Zabawa była przednia, zarówno dla dzieci jak i nauczycieli.
 


Na koniec dnia na uczestników wymiany czekała jeszcze jedna niespodzianka. Bubble Soccer. Zabawa polega na tym, że zawodnicy biegają za piłką ubrani w wielkie przezroczyste kule, z których wystają im tylko nogi. Kule zderzają się ze sobą, a uwięzieni w nich zawodnicy turlają się we wszystkie strony.
 


To był bardzo udany dzień, szkoda tylko że ostatni. Po spędzonych razem chwilach zostają tylko zdjęcia i wspomnienia.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

17 - 24.09.2016
WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA

 


Jak już wcześniej mogliście przeczytać w dniach 17 - 24.09 - 10 uczniów  naszego gimnazjum wraz z panią Ewą Łapińską- Szarejko i panią Katarzyną Mironowicz uczestniczyło w międzynarodowej wymianie w Karlshagen. To co przeżyliśmy krótko opisała Lucy Muller, a o emocjach pisaliśmy,  podsumowując projekt.


Oto kilka zdań Kamila Kurajewa.

Do Karlshagen pojechałem pełen  wątpliwości, jak to zwykle bywa, gdy się jedzie w nieznane. Na całe szczęście już pierwszego dnia moje negatywne nastawienie zniknęło. Niemcy okazali się bardzo przyjaźni i mile nastawieni do swoich gości z Polski. Przez sześć kolejnych dni uczestniczyliśmy w wielu imprezach takich jak: minigolf, dyskoteka i plac zabaw u Karlsa. Wszystkim, którzy zastanawiają się, czy pojechać na wymianę, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że WARTO!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

15-19.02.2015 - WYMIANA
POLSKO-NIEMIECKO-BIAŁORUSKA

 

PROJEKT: „Przybyłem – zobaczyłem - zdanie zmieniłem …”

                     Szukamy podobieństw, rozumiemy różnice.UCZESTNICY: 

 - Społeczne Gimnazjum Nr 7 Zespołu Szkół PTO w Białymstoku

 - Regionale Schule „Heinrich Heine”Karlshagen

 - Szkoła Średnia NR 8 z polskim językiem nauczania Wołkowysk

Celem trójstronnej wymiany było obalanie stereotypów między naszymi narodami,
szukanie podobieństw, uczenie się tolerancji, a przede wszystkim poznanie nowych przyjaciół.

W trakcie pracy nad projektem, nie zabrakło nam twórczych pomysłów.
Porozumiewaliśmy się głównie w języku angielskim, a czasami „mit Händen und Füßen” ;)

Czas wolny płynął bardzo szybko. Kręgielnia, paintball czy ognisko - to tylko kilka z atrakcji przygotowanych dla naszych gości.

 

WNIOSKI:

W trakcie naszego kilkudniowego spotkania - każdy z uczestników projektu zmienił obraz nas samych, naszych partnerów, a nawet Białostoczan ankietowanych na ulicy podczas pracy nad projektem. Uświadomiliśmy sobie, że niewiele wiemy o sobie nawzajem. Wiemy, jak niesprawiedliwe jest myślenie stereotypowo i ocenianie w taki sposób naszych sąsiadów.

 

 

Poznaliśmy nowych przyjaciół, z którymi już niedługo spotkamy się
w Niemczech i na Białorusi:)

 

O naszym projekcie możecie także przeczytać
na stronie szkoły partnerskiej w
Karlshagen.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WYMIANA 3 - STRONNA
niemiecko-polsko-białoruska

 

W naszym gimnazjum w ramach wymiany szkolnej gościliśmy po raz 10. uczniów z Niemiec i po raz drugi młodzież z Białorusi. Wartością dodaną do rozwijania umiejętności językowych i  społecznych  jest ogromne zaangażowanie  grupy wspaniałych rodziców - DZIĘKUJEMY!

 Państwu:

- Bożenie i Stanisławowi Sawickim

- Urszuli i Markowi Truszkowskim

- Katarzynie Sidor

- Urszuli i Przemysławowi Masłowskim

- Dorocie i Andrzejowi Rzońcom

- Izabelli i Dariuszowi Krzewskim

- Monice i Pawłowi Kaca

- Sylwii i Markowi Tokajuk

- Edycie i Markowi Ogrodnikom

- Beacie i Piotrowi Lewandowskim

- Jolancie i Andrzejowi Bura

 

Szczególnie dziękujemy ludziom, którzy kolejny raz i jak zawsze pośpieszyli nam z pomocą!

 

Państwu:

 

- Urszuli i Markowi Rymarskim

- Monice i Mariuszowi Rutkowskim

- Katarzynie i Jackowi Leszczyńskim

- Barbarze i Jarosławowi Żukowskim

 

Dyrekcja i koordynatorzy projektu:

Ewa Łapińska- Szarejko, Martyna Maksimowicz, Monika Ryczkowska

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PROGRAM 3-STRONNEJ WYMIANY

 

15 - 19.02.2015 r.

 

NIEDZIELA :

 

10.00 - Zbiórka w szkole

- przyjazd gości

Pobyt w domach

 

PONIEDZIAŁEK :

 

8.30 - 9.30 - śniadanie wspólne w szkole

9.30 - 11.00 -  zapoznanie

/prezentacja szkół, miejsc pochodzenia, zwiedzanie szkoły/

11.30 - 15.30 - zwiedzanie Białegostoku - wycieczka po centrum

(gorącą czekolada w Bella Vita)

16.00 - powrót do rodzin,

18.00 - 20.00 - zabawa w kręgielni HULA KULA (ul. Jurowiecka 31)

 

WTOREK :

 

8.30 - 11.00 - zajęcia w ramach PROJEKTU w szkole

11.30 - 12.00 - obiad w szkole

12.00 - 14.30 - Centrum Zamenhofa - warsztaty muzealne

15.00 - powrót do rodzin

17.30 - 20.00 - zabawa w  Lastagu (ul. Handlowa 1)

21.00 - powrót do rodzin

 

ŚRODA :

 

9.00 - 15.00 - wycieczka do Supraśla / Muzeum Ikon;(lekcja w muzeum) Zwiedzanie Monastyru; kulig z ogniskiem ; kiełbaski itp.

16.00 - pobyt u rodzin; czas wolny, pakowanie , ostatnie zakupy - upominków

 

CZWARTEK :

 

8.00 - 10.30 - mecz piłki nożnej Polska- Niemcy

11.00 - zajęcia w ramach PROJEKTU /wspólne II śniadanie

12.00 - obiad w szkole

14.30 - Pożegnanie gości

15.00 - 18.00 - czas wolny u rodzin

pożegnanie gości

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WYMIANA POLSKO NIEMIECKA

Nowy kraj , Nowe twarze , Nowe wspomnienia.

W piękny, słoneczny, niedzielny poranek przekroczyliśmy granice Polski. W serce ukuła nas tęsknota, strach przed poznaniem  nowych ludzi, ale również pojawiła się adrenalina na myśl o czekających na nas przygodach. W chwili, gdy poznajesz swojego przyszłego przyjaciela, skrępowani i nieśmiali podajecie sobie ręce. Na początku poznajesz tylko jego imię, a następnie całe wnętrze. Wtedy przerażenie ustępuje miejsce szczęściu, serce się rozkurcza, a ty bierzesz głęboki wdech czystego powietrza. Każdy następny dzień jest coraz lepszy, ale czarna myśl o powrocie, która niezauważalnie zabiera czas, zbliża do rozstania. Po spędzonych razem chwilach zostają tylko zdjęcia i wspomnienia. I nagle koniec. Po policzkach płynął strumienie łez, a przyspieszająca  po torach maszyna oddala i rozmywa cudowną przeszłość, przenosząc cię do szarej rzeczywistości.

Weronika Krygicz

Aktualności

Kontakt

  • Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 Podlaskiego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku
    15- 363 Białystok ul. Dzielna 19
  • +85 74-55-117

Galeria zdjęć