Wymiana Międzynarodowa

 

Szkoła z którą współpracujemy:

Heinrich - Heine - Schule - Ostseebad Karlshagen

 

14 - 19.05.2017

WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA

 

15.05.2017
 


15 maja uczniowie naszej szkoły przywitali gości z HHSchule w Karlshagen samodzielnie przygotowanym porannym śniadaniem. Następnie zaprezentowaliśmy przyjaciołom z Niemiec film dokumentujący powstanie nowego budynku naszego gimnazjum, a także obejrzeliśmy przygotowaną przez gości prezentację przestawiającą zasoby ich szkoły.
 


Po wstępnych przemówieniach odbyły się zajęcia integrujące uczestników wymiany międzynarodowej. Dzięki nim uczniowie mieli możliwość lepszego wzajemnego poznania, a także przełamania pierwszych barier w otwartej i zabawnej atmosferze. Po wspólnym obiedzie w szkole, wszyscy uczestnicy wymiany polsko-niemieckiej udali się na wycieczkę po centrum naszego miasta.


16.05.2017


"Kolejny dzień wymiany, czyli relacja z naszych wojaży. 16 maja wspólnie z naszymi gośćmi wyruszyliśmy do Twierdzy Osowiec. Wraz z przewodnikiem przenieśliśmy się do czasów I i II wojny światowej. Nasi goście mieli okazję poznać fragment naszej historii.
 


Kolejny przystanek to  okolice Biebrzańskiego Parku Narodowego, a tu piękno natury i przyrody. Podziwialiśmy rożne gatunki ptaków i zwierząt. Stoczyliśmy także ciężką walkę z komarami, z której wyszliśmy zwycięsko:)"


 

17.05.2017


Dzisiejszy dzień nasi goście spędzili w Parku Linowym w Fastach. Było to doskonałe połączenie aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu z nauką i rozwojem.
 


Po paru godzinach wspinaczki wspólnie zasiedzieliśmy do ogniska, gdzie każdy mógł spróbować pysznej kiełbaski:)
 



18.05.2017


Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od pracy nad projektem. O godzinie 8.00 zebraliśmy się w sali komputerowej. Podzieliliśmy się na grupy i zaczęliśmy robić projekt odnośnie wymiany.
 


Po obiedzie wybraliśmy się do Centrum Zamenhofa. Zwiedziliśmy piękną wystawę oraz uczestniczyliśmy w bardzo kształcących warsztatach.
 



19.05.2017


Ostatni dzień wymiany rozpoczęliśmy od zaprezentowania całej społeczności szkolnej wspólnie przygotowanych projektów. Po obejrzeniu prezentacji nasi goście podziękowali nam za miło spędzony czas. Było dużo śmiechu, gdyż mówili po polsku :).
 


Następnie spotkaliśmy się w sali komputerowej, gdzie odbyły się zajęcia z robotyki. Uczniowie podzielili się na 3 grupy i każda z drużyn musiała zbudować własnego robota.  Następnie odbyły się wyścigi wspólnie zaprojektowanych maszyn. Trudność polegała na tym iż do budowy robota nie można było wykorzystywać kół.
 


Po zmaganiach konstrukcyjnych udaliśmy się na sale gimnastyczną gdzie rozegraliśmy mecz w koszykówkę.
 


Po południu czekała na uczniów niespodzianka. Budka do robienia zdjęć :). Każdy mógł się przebrać i wykonać pamiątkowe zdjęcie. Zabawa była przednia, zarówno dla dzieci jak i nauczycieli.
 


Na koniec dnia na uczestników wymiany czekała jeszcze jedna niespodzianka. Bubble Soccer. Zabawa polega na tym, że zawodnicy biegają za piłką ubrani w wielkie przezroczyste kule, z których wystają im tylko nogi. Kule zderzają się ze sobą, a uwięzieni w nich zawodnicy turlają się we wszystkie strony.
 


To był bardzo udany dzień, szkoda tylko że ostatni. Po spędzonych razem chwilach zostają tylko zdjęcia i wspomnienia.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

17 - 24.09.2016
WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA

 


Jak już wcześniej mogliście przeczytać w dniach 17 - 24.09 - 10 uczniów  naszego gimnazjum wraz z panią Ewą Łapińską- Szarejko i panią Katarzyną Mironowicz uczestniczyło w międzynarodowej wymianie w Karlshagen. To co przeżyliśmy krótko opisała Lucy Muller, a o emocjach pisaliśmy,  podsumowując projekt.


Oto kilka zdań Kamila Kurajewa.

Do Karlshagen pojechałem pełen  wątpliwości, jak to zwykle bywa, gdy się jedzie w nieznane. Na całe szczęście już pierwszego dnia moje negatywne nastawienie zniknęło. Niemcy okazali się bardzo przyjaźni i mile nastawieni do swoich gości z Polski. Przez sześć kolejnych dni uczestniczyliśmy w wielu imprezach takich jak: minigolf, dyskoteka i plac zabaw u Karlsa. Wszystkim, którzy zastanawiają się, czy pojechać na wymianę, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że WARTO!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

15-19.02.2015 - WYMIANA
POLSKO-NIEMIECKO-BIAŁORUSKA

 

PROJEKT: „Przybyłem – zobaczyłem - zdanie zmieniłem …”

                     Szukamy podobieństw, rozumiemy różnice.



UCZESTNICY: 

 - Społeczne Gimnazjum Nr 7 Zespołu Szkół PTO w Białymstoku

 - Regionale Schule „Heinrich Heine”Karlshagen

 - Szkoła Średnia NR 8 z polskim językiem nauczania Wołkowysk

Celem trójstronnej wymiany było obalanie stereotypów między naszymi narodami,
szukanie podobieństw, uczenie się tolerancji, a przede wszystkim poznanie nowych przyjaciół.

W trakcie pracy nad projektem, nie zabrakło nam twórczych pomysłów.
Porozumiewaliśmy się głównie w języku angielskim, a czasami „mit Händen und Füßen” ;)

Czas wolny płynął bardzo szybko. Kręgielnia, paintball czy ognisko - to tylko kilka z atrakcji przygotowanych dla naszych gości.

 

WNIOSKI:

W trakcie naszego kilkudniowego spotkania - każdy z uczestników projektu zmienił obraz nas samych, naszych partnerów, a nawet Białostoczan ankietowanych na ulicy podczas pracy nad projektem. Uświadomiliśmy sobie, że niewiele wiemy o sobie nawzajem. Wiemy, jak niesprawiedliwe jest myślenie stereotypowo i ocenianie w taki sposób naszych sąsiadów.

 

 

Poznaliśmy nowych przyjaciół, z którymi już niedługo spotkamy się
w Niemczech i na Białorusi:)

 

O naszym projekcie możecie także przeczytać
na stronie szkoły partnerskiej w
Karlshagen.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WYMIANA 3 - STRONNA
niemiecko-polsko-białoruska

 

W naszym gimnazjum w ramach wymiany szkolnej gościliśmy po raz 10. uczniów z Niemiec i po raz drugi młodzież z Białorusi. Wartością dodaną do rozwijania umiejętności językowych i  społecznych  jest ogromne zaangażowanie  grupy wspaniałych rodziców - DZIĘKUJEMY!

 Państwu:

- Bożenie i Stanisławowi Sawickim

- Urszuli i Markowi Truszkowskim

- Katarzynie Sidor

- Urszuli i Przemysławowi Masłowskim

- Dorocie i Andrzejowi Rzońcom

- Izabelli i Dariuszowi Krzewskim

- Monice i Pawłowi Kaca

- Sylwii i Markowi Tokajuk

- Edycie i Markowi Ogrodnikom

- Beacie i Piotrowi Lewandowskim

- Jolancie i Andrzejowi Bura

 

Szczególnie dziękujemy ludziom, którzy kolejny raz i jak zawsze pośpieszyli nam z pomocą!

 

Państwu:

 

- Urszuli i Markowi Rymarskim

- Monice i Mariuszowi Rutkowskim

- Katarzynie i Jackowi Leszczyńskim

- Barbarze i Jarosławowi Żukowskim

 

Dyrekcja i koordynatorzy projektu:

Ewa Łapińska- Szarejko, Martyna Maksimowicz, Monika Ryczkowska

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PROGRAM 3-STRONNEJ WYMIANY

 

15 - 19.02.2015 r.

 

NIEDZIELA :

 

10.00 - Zbiórka w szkole

- przyjazd gości

Pobyt w domach

 

PONIEDZIAŁEK :

 

8.30 - 9.30 - śniadanie wspólne w szkole

9.30 - 11.00 -  zapoznanie

/prezentacja szkół, miejsc pochodzenia, zwiedzanie szkoły/

11.30 - 15.30 - zwiedzanie Białegostoku - wycieczka po centrum

(gorącą czekolada w Bella Vita)

16.00 - powrót do rodzin,

18.00 - 20.00 - zabawa w kręgielni HULA KULA (ul. Jurowiecka 31)

 

WTOREK :

 

8.30 - 11.00 - zajęcia w ramach PROJEKTU w szkole

11.30 - 12.00 - obiad w szkole

12.00 - 14.30 - Centrum Zamenhofa - warsztaty muzealne

15.00 - powrót do rodzin

17.30 - 20.00 - zabawa w  Lastagu (ul. Handlowa 1)

21.00 - powrót do rodzin

 

ŚRODA :

 

9.00 - 15.00 - wycieczka do Supraśla / Muzeum Ikon;(lekcja w muzeum) Zwiedzanie Monastyru; kulig z ogniskiem ; kiełbaski itp.

16.00 - pobyt u rodzin; czas wolny, pakowanie , ostatnie zakupy - upominków

 

CZWARTEK :

 

8.00 - 10.30 - mecz piłki nożnej Polska- Niemcy

11.00 - zajęcia w ramach PROJEKTU /wspólne II śniadanie

12.00 - obiad w szkole

14.30 - Pożegnanie gości

15.00 - 18.00 - czas wolny u rodzin

pożegnanie gości

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WYMIANA POLSKO NIEMIECKA

Nowy kraj , Nowe twarze , Nowe wspomnienia.

W piękny, słoneczny, niedzielny poranek przekroczyliśmy granice Polski. W serce ukuła nas tęsknota, strach przed poznaniem  nowych ludzi, ale również pojawiła się adrenalina na myśl o czekających na nas przygodach. W chwili, gdy poznajesz swojego przyszłego przyjaciela, skrępowani i nieśmiali podajecie sobie ręce. Na początku poznajesz tylko jego imię, a następnie całe wnętrze. Wtedy przerażenie ustępuje miejsce szczęściu, serce się rozkurcza, a ty bierzesz głęboki wdech czystego powietrza. Każdy następny dzień jest coraz lepszy, ale czarna myśl o powrocie, która niezauważalnie zabiera czas, zbliża do rozstania. Po spędzonych razem chwilach zostają tylko zdjęcia i wspomnienia. I nagle koniec. Po policzkach płynął strumienie łez, a przyspieszająca  po torach maszyna oddala i rozmywa cudowną przeszłość, przenosząc cię do szarej rzeczywistości.

Weronika Krygicz

Aktualności

Kontakt

  • Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 Podlaskiego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku
    15- 363 Białystok ul. Dzielna 19
  • +85 74-55-117

Galeria zdjęć