Informacje o Szkole

4 - ka Społeczna to Szkoła z Klasą”.

Nie ma w niej porażek, a wszyscy uczniowie, którzy ją kończą,

wiedzą jaki mają talent, jakie zdolności,

dzięki którym mogą stać się kimkolwiek zechcą.

SSP 4 PTO  od 29.lat  jest miejscem, które tworzą społeczności dzieci, rodziców i nauczycieli

Szkoła powstała w październiku 1991r. z marzeń i inicjatywy Pani Tatiany Miszczuk i grupy skupionych wokół niej rodziców. Początki szkoły związane są z Domem Kultury "Zaczęta" oraz budynkiem przy ul. Nowowarszawskiej. Początkowo, tak jak większość polskich szkół niepublicznych patronowało nam Społeczne Towarzystwo Oświatowe, największa organizacja prowadząca szkoły w Polsce. W 1996r. podjęto decyzję o wystąpieniu ze struktur STO i powołaniu do życia Podlaskiego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku. Wraz z nowym organem prowadzącym pojawiła się nowa siedziba szkoły przy ul. Dzielnej 19. To był nowatorski pomysł na budynek- modułowa konstrukcja parterowej szkoły przywiezionej z Holandii. Służył społeczności szkolnej do 2016r., kiedy to zbudowano w zaledwie 100 dni nowoczesny, spełniający wszystkie wymogi  budynek z pełnym zapleczem sportowym. Szkołę tworzą oddziały przedszkolne tzw. zerówki oraz  klasy I – VIII liczące po 16 uczniów. Realizujemy podstawę programową MEN rozszerzoną o dodatkowe godziny: języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, drugiego języka do wyboru: niemieckiego lub hiszpańskiego (2 godz. tygodniowo od klas III). Ostatnie klasy szkoły uczestniczą w fakultetach przygotowujących do egzaminów na zakończenie szkoły. Od lat osiągamy bardzo wysokie wyniki w zewnętrznych egzaminach organizowanych przez OKE.

Ponadto odbywają się zajęcia umożliwiające wszechstronny rozwój dziecka,  poszerzające jego zainteresowania i pasję (warsztaty, liczne koła przedmiotowe: artystyczne i sportowe, programowanie i  szachy, LEGO EDUCATION). Szkoła od 2005r. współpracuje z Heinrich - Heine - Schule w Karlshagen/ Niemcy prowadząc co roku wymiany uczniów i nauczycieli oraz wspólnie realizując programy i projekty międzynarodowe.

Uczniowie mają możliwość przygotowania się pod opieką nauczycieli do konkursów i zawodów sportowych. Co roku osiągają wysokie miejsca i tytuły laureatów. Kształcenie w szkole wzbogacają i urozmaicają liczne wycieczki, zajęcia w muzeach, wyjścia do kin i teatrów oraz zajęcia podczas organizowanej co roku „zielonej szkoły”.

Po lekcjach wszystkie klasy objęte są opieką popołudniową do godz. 17.00. Uczniowie i Rodzice mogą skorzystać z pomocy pedagoga i logopedy.