Innowacje

PROJEKT INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ DLA KLAS IV - VI

REALIZOWANEJ W RAMACH PILOTAŻOWEGO WDRAŻANIA NAUKI PROGRAMOWANIA

LATA 2016 - 2019

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klas I i IV SSP4 w ramach innowacji pedagogicznej rozpoczęli naukę programowania. Podczas zajęć dodatkowych koła informatycznego klasy doskonaliły swoje umiejętności w zakresie programowania. Najmłodsi rozpoczęli swoją przygodę z kodowaniem od pracy w programie Baltie, klasy IV natomiast poznały program Scratch oraz wykorzystywały dostępne w naszej szkole zestawy Lego Mindstorms, które posłużyły do projektowania, budowania i programowania robotów/maszyn.

W  roku szkolnym 2017/2018 przystąpiliśmy również do programu #Superkoderzy, dzięki czemu zostały zakupione dla szkoły LOFI roboty oraz tablety. Jednym z zadań priorytetowych polskich szkół jest wprowadzenie nauczania programowania i to już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Nauka programowania sprzyja rozwojowi intelektualnemu najmłodszych. Budzi kreatywność i uruchamia niestandardowe myślenie. W związku z powyższym zajęcia z programowania zostały na stałe wpisane do planu dla całej szkoły podstawowej (klasy pierwsze będą miały zajęcia od drugiego semestru).

Programowanie stało się obecnie - obok języka ojczystego i jednego języka obcego - trzecim językiem, który każdy człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie. Programowanie to przede wszystkim świetna zabawa, która rozwija kreatywność, umiejętność analitycznego myślenia i rozwiązywania złożonych problemów.