Zajęcia pozalekcyjne

 
ZAJĘCIA POZALEKCYJNE I KOŁA ZAINTERESOWAŃ
W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

 

 
Opis zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w ramach projektu

 „Wesołe warsztaty”

w klasach 0-3 SSP4 w roku szkolny 2023/2024

 

Projekt pod hasłem Wesołe warsztaty, który realizowany jest w ramach dodatkowych
zajęć popołudniowych ma na celu wszechstronny rozwój zainteresowań oraz umiejętności uczniów klas 0-3.
Zajęcia prowadzone są przez wychowawców klas w blokach po 2 godziny lekcyjne, jeden raz w tygodniu.
Po każdych 4 tygodniach następuje zmiana rodzaju warsztatów. Taki charakter projektu umożliwia uczniom w ciągu całego roku szkolnego udział w 10 różnych formach warsztatowych zgodnie z zaproponowanym
i podjętym przez prowadzących tematem.


W roku szkolnym 2023/2024 na naszych warsztatach pojawią się: 

 

  • Mali konstruktorzy

Kreatywne zajęcia podczas, których w oparciu o wyobraźnię przestrzenną uczniów powstaną niezwykłe budowle w oparciu o własne projekty. Na zajęciach wykorzystamy różnego rodzaju klocki konstrukcyjne oraz kolorowe słomki.

  • Rondelkownia

Aromatycznie, radośnie i z pasją tak opisać można warsztaty kulinarne w naszej szkole. Podczas tych zajęć wspólnie gotujemy, pieczemy, smażymy i oczywiście smakujemy. Warsztaty kulinarne pozwalają na zastosowanie wiedzy zdobytej podczas zajęć w praktyce. Czytanie ze zrozumieniem, przeliczanie miar i wag ,  widza dotycząca zdrowego odżywiania to tylko niektóre zagadnienia które poruszane są dodatkowo podczas zajęć. Nie ukrywajmy jednak, że każdy czeka na pyszny końcowy efekt. A o tym że jest pysznie świadczą uśmiechnięte buzie naszych szkolnych szefów kuchni.

   

  • Laboratorium odkrywców świata

Zajęcia łączą zagadnienia z rożnych dziedzin nauki i skłaniają do zadawania pytań, stawiania hipotez, logicznego myślenia i wnioskowania a wszystko to z wykorzystaniem, doświadczeń i zabawy

 

  • Koralikowo

Na tych zajęciach damy upust swojej kreatywności i stworzymy własne, kolorowe projekty układając korale na szablonach, nawlekając je na druciki i nitki, łącząc za pomocą wody i własnej wyobraźni. Stworzymy ciekawe, nieszablonowe kształty poznając różnorodność materiałów z jakich są wykonane te malutkie cudeńka – przyjaciele każdego dziecka - koraliki. 
 

 
  • Papierowy świat origami i quillingu

Na tych zajęciach uczniowie dowiedzą się jak zrobić np. japońskie żurawie i co one symbolizują. Co to jest quilling i jak wykonać piękne prace z cienkich pasków papieru.

 

   

 

  • Malowane bajki

Malowane bajki w złocie i błękicie,
pędzlem na papierze wnet się pobawicie.
Pędzlem na papierze, piórkiem na tekturze
rosną tulipany, stokrotki i róże.
Na warsztatach Malowane bajki będziemy przenosić się w świat bajek czytając wybrane utwory i tworząc na kartce papieru malowane światy.

 

  • Kodowanie na dywanie – zajęcia wprowadzające w świat programowania za pomocą aktywności offlinowych przy użyciu maty edukacyjnej oraz zadań rozwijających logiczne myślenie. Duża uniwersalność kodowania pozwala wprowadzać jego elementy do zajęć na pograniczu edukacji matematycznej, językowej, artystycznej oraz ruchowej.

 

  • Witrażowo - czyli warsztaty z malowania specjalistycznymi farbami witrażowymi. Na tych zajęciach uczniowie ćwiczą motorykę małą jednocześnie pobudzając wyobraźnię i kreatywność. Dzięki farbom witrażowym prace są „namacalne” i można je naklejać na szklane powierzchnie.  

  • Stare jak nowe – warsztaty recyklingowe pozwalające dać drugie życie z pozoru niepotrzebnym, zużytym rzeczom znajdującym się wokół nas. Dzięki odrobinie wysiłku i wyobraźni wspólnie wyczarujemy istne cudeńka.

      

 

  • Studio działań artystycznych - Jak wiadomo sztuka jest znakomitym narzędziem wspierającym rozwój dzieci. Podczas tegorocznych warsztatów uczestnicy będą realizowali różne projekty związane ze sztuką współczesną. Zajęcia będą miały charakter interdyscyplinarny, a poruszane tematy będą obejmowały elementy kilku dziedzin sztuki, m.in.: teatru, malarstwa, muzyki, fotografii, czy filmu.

     

  • W moim ogródeczku- warsztaty ogrodnicze  - Audrey Hepburn powiedziała kiedyś, Założyć ogród to uwierzyć w jutro.  Bliskość przyrody, zieleni i kwiatów, to wielkie drobnostki, o które musimy dbać już od najmłodszych lat. Przygotowane przez nas warsztaty ogrodnicze to obcowanie z przyroda, poprzez prace przy sadzeniu roślin i ich pielęgnacji, tworzenie mikroklimatów w słoikach, obserwacja zmian w przyrodzie i dbanie o wszystkich mieszkańców naszego ogrodu od malutkich owadów po ptaki. Warsztaty w ogrodzie poprzez  kontakt  z przyrodą pomagają poradzić sobie ze stresem, rozładować napięcie, dotlenić się i poznać tajemnice fauny i flory. Natomiast obserwacja wzrostu roślin, zmian jakie zaszły w ogrodzie dzięki naszej pracy i trosce uczą dzieci jak wielki wpływ mamy na wygląd naszej planety i jakość naszego życia.

   

  • Co mi w duszy gra- warsztaty o tematyce muzycznej - Muzyka ma wspaniała moc oddziaływania na nasze ciała i umysły, wpływa na nasz nastrój samopoczucie, dodaje energii a także pobudza naszą kreatywność. Podczas warsztatów dzieci będą poznawać muzykę, doskonalić ekspresję wokalną, poznawać instrumenty muzyczne oraz ciekawostki dotyczące rożnych stylów muzycznych i historii muzyki. Poprzez taniec, śpiew, granie na instrumentach będziemy poznawać siebie, bawić się i uczyć jaki wpływ muzyka ma nas samych.        
  • Karciane zabawy - Pokazanie fantastycznych możliwości kształtowania umiejętności rachunkowych: dodawania i odejmowania oraz mnożenia i dzielenia, a także logicznego myślenia właśnie z wykorzystaniem, niepozornych wydawałoby się, kart np: kart Grabowskiego.

       
  • Wełenkowo - Wełenkowo to zaproszenie do zabawy w cieplutkim i kolorowym świecie wełny i nici. Spróbujemy własnoręcznie z niepozornego motka wyczarować fantastyczne zabawki z dawnych czasów, bajeczne ozdoby na różne okazje oraz przekonamy się jak można pięknie namalować świat małą niteczką.

  

  • Ruch Rozwijający - Metoda ruchu rozwijającego opracowana przez Weronikę Sherborne polega między innymi na posługiwaniu się ruchem jako narzędziem we wspomaganiu rozwoju, wyczuwaniu własnego ciała w przestrzeni, nauką współpracy w grupie bawiących się ruchem osób.  Na tych warsztatach będzie królował ruch i wesołe zabawy z kocem, tunelem i chustą animacyjną.                                   
  • Kraina kreatywności - Będą to zabawy plastyczno –techniczne z wykorzystaniem różnych technik i materiałów takich jak glina, masa solna, plastelina, masa papierowa, włóczka, filc, materiały wtórne. W tej krainie dzieci poprzez różnorodną aktywność przeżyją wiele twórczych przygód, wykazując swoja pomysłowość i kreatywność.

 

Poza warsztatami prowadzonymi w ramach szkolnego projektu  zapraszamy uczniów do skorzystania z pozostałych zajęć pozalekcyjnych, którymi są:

 

·  Programowanie - W naszej szkole uczniowie mają możliwość nauki programowania. Zajęcia prowadzone są w ramach realizacji innowacji pedagogiczne. Programowanie sprawia wiele radości naszym uczniom. Jest to świetna zabawa, która rozwija kreatywność oraz umiejętność analitycznego myślenia.

 

  • Lego Education - Podczas niepozornej zabawy klockami mamy okazję rozwijać umiejętność współpracy w grupie poprzez wspólnie wykonywane zadania. Rozwijamy swoją wyobraźnię budując wspaniałe historie, których bohaterami są małe, plastikowe ludziki. Rozwijamy umiejętności logicznego myślenia rozwiązując za ich pomocą zadania matematyczne oraz stawiane nam problemy. Co by o nich nie mówić to i tak dla nas są super!
  • Szachy –  podczas zajęć szachowych prowadzonych przez p. Łukasza Suchowierskiego rozwijamy umysły dzieci dzięki szachom. Doskonalimy swoje umiejętności logicznego myślenia, ćwiczymy pamięć oraz rozwijamy myślenie strategiczne (w tym planowanie). Na lekcjach wykorzystujemy między innymi profesjonalne zestawy turniejowe, książki o tematyce szachowej, aplikacje materiały komputerowe.
  • Czas na taniec - Zumba – podczas zajęć z muzyką w tle prowadzonych przez instruktorkę uczniowie doskonalą koordynację wzrokowo – ruchową oraz zażywają dodatkowej porcji ruchu. Jest to świetny sposób na rozładowanie emocji i nabranie sił do dalszej nauki.
  • Czas na sport - współzawodnictwo i chęć rywalizacji mogą być przyjemne.  Wystarczy kilka drużyn, stara zabawa podwórkowa, drobny sprzęt sportowy i dużo wolnego miejsca na sali gimnastycznej.

 

 

 

 

Rodzaje zajęć pozalekcyjnych dla klas 4 - 8 SP w roku szkolny 2023/2024

 

Starsi uczniowie po lekcjach mogą uczestniczyć w kołach przedmiotowych. Mają do wyboru:

 

Koło matematyczne

Koło języka angielskiego

Koło języka polskiego

Koło języka niemieckiego

Koło fizyczne

 

Koło historycznew ramach koła uczniowie poznają ciekawostki związane z historią innych państw. Często w formie zabawy - gier dydaktycznych/escape roomów dzieci rywalizują ze sobą. Dodatkowo podczas spotkań mają możliwość poznania podstaw modelarstwa czy tajników szyfrowania wiadomości.

   

Koło geograficzne - podczas zajęć poznajemy historię, ukształtowanie terenu, ciekawostki państw leżących w Europie i na pozostałych kontynentach. Na zajęciach wykorzystujemy liczne środki dydaktyczne - mapy, atlasy, gry dydaktyczne, zadania interaktywne, escape roomy (stacjonarne i interaktywne). 

Koło informatyczne

Koło wolontariatu

Koło przyrodnicze

Koło biologiczne

 

Mogą wybierać również spośród zajęć rozwijających talenty i indywidualne predyspozycje tj.:
 

Koło plastyczne - dla klas IV - VIII- zaprasza uczniów, którzy lubią wszelkie aktywności plastyczne. Tu rozwiniecie swoje pasje, a także umiejętności. Będziecie mieli możliwość wykonania i zaprezentowania swoich prac zarówno na terenie szkoły, jak też w ramach konkursów plastycznych.

Koło wokalnedla klas IV- VIII- zaprasza uczniów, którzy lubią śpiewać, chcą rozwijać swoje umiejętności wokalne, brać udział w występach na terenie szkoły oraz w wokalnych zmaganiach konkursowych.

Koło szachowe

Zajęcia sportowe

Programowanie

Ponadto funkcjonujący w szkole pozalekcyjny system SOS przedmiotowy pomaga uczniom przezwyciężyć trudności
i lepiej opanować materiał pod okiem nauczycieli przedmiotu.

W szkole odbywają się również zajęcia z terapii pedagogicznej,
zajęcia z logopedą oraz zajęcia rewalidacyjne.

Aktualności

Kontakt

  • Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 Podlaskiego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku
    15- 363 Białystok ul. Dzielna 19
  • +85 74-55-117

Galeria zdjęć