Konferencje, szkolenia

4 i 5 listopada w Berlinie odbył się doroczny kongres Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) „Laboratorium Wymiany”. Spotkanie skierowane było do wszystkich osób zajmujących się polsko-niemiecką wymianą szkolną w Polsce i Niemczech.  Dla nauczycieli i innych osób zaangażowanych w wymianę - organizatorów projektów, pośredników językowych, opiekunów i trenerów - kongres był możliwością wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy oraz poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności kreowania projektów międzykulturowych. Celem kongresu jest  budowanie trwałych relacji pomiędzy szkołami z Polski i Niemiec.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Forum OSEregio w Białymstoku

7 października w Białymstoku odbyła się Konferencja regionalna „Forum OSEregio”. O tym czym jest OSE i jakie zalety wynikają z przynależności do sieci przekonywali Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji i Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej. Białostockie spotkanie było nie tylko okazją do informowania jego uczestników czym jest OSE. Korzystając z okazji ministrowie wręczyli 24 podlaskim szkołom nagrody w konkursie #OSE Wyzwanie. Były to mobilne pracownie multimedialne. Inaugurację konferencji zakończyło podpisanie deklaracji przeciw cyberprzemocy przez szefów resortów: cyfryzacji i edukacji narodowej. Podczas konferencji omawiano korzyści, jakie dla systemu edukacyjnego niesie wdrażany system Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Odbyła się również debata panelowa: „Uczeń w cyfrowym świecie” gdzie omawiano założenia programu OSE, a także rozmawiano o wykorzystaniu technologii cyfrowych w procesie edukacji.

W ramach OSEregio odbyły się także warsztaty dotyczące wykorzystania technologii cyfrowych podczas zajęć w szkole, m.in. „Nowe technologie w edukacji, jak wykorzystać smartfon w szkole?” oraz „Lekcja: Enter. Świat nowej edukacji”. Uczestnicy spotkania przez cały dzień mogli również korzystać z porad ekspertów – dotyczących przyłączenia do OSE, bezpieczeństwa w sieci oraz programów OSEhero i mLegitymacje.

" Kreatywna Edukacja"

W sobotę 26 października br. w murach Muzeum Polin w Warszawie miała miejsce konferencja pt;" Kreatywna Edukacja", w której uczestniczyli dyrektorzy naszej szkoły. Temat nie jest nowy- od wielu lat praktycy edukacji, naukowcy, rodzice i uczniowie zastanawiają się nad stanem edukacji nie tylko w kontekście kraju i przeprowadzanych od kilku lat reform, ale także szerzej - w odniesieniu do całego globu. Arcyciekawe wystąpienia - Sir Kena Robinsona (człowieka, który swoim wystapieniem na TED w 2006 zburzył spokój wielu ludzi stwierdzeniem, iż szkoły zabijają w dzieciach kreatywność), Andre Sterna (syn Arno Sterna, człowiek, który nigdy nie chodził do szkoły a jest multiprofesjonalistą i żywym dowodem na sukces życiowy bez udziału instytucji szkolnych), Yacoova Heechta- twórca szkoły demokratycznej, czy z rodzimego podwórka dr Marka Kaczmarzyka, Ewy Radanowicz i aktywistów Strajku Szkolnego dla obrony klimatu (zwykłych uczniów zainspirowanych dzielną Gretą walczącą o przyszłość Ziemii ).

Spotkanie ludzi, którzy szukają czegoś więcej niż dzisiejsza rzeczywistość- nauczyciela Szkoły Minimalnej, Szkoły Leśnej, Liceum w Chmurze oraz aktywistów Gratosfery z Gdańska i możliwość wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów i wymiana zaproszeń do wzajemnego odwiedzenia się - to największa i trudna do wycenienia wartość doświadczeń, jakie udało się zdobyć w ciągu zaledwie 10 godzin Konferencji. Zaintersowanych szegółami zapraszamy do odwiedzenia relacji pod adresem https://www.edunews.pl/badania-i-debaty/dyskusje/4823-edukacja-wszystko-w-naszych-rekach