Kasa 3b wraz z wiosną rozpoczęła kolejny cykl warsztatów. Tym razem zaprzyjaźnimy się z przyrodą wokół nas. Podczas zajęć przypomnieliśmy sobie pierwsze oznaki wiosny w królestwie kwiatów, które pojawiły się z samodzielnie wykonanych witrażach. Następnie w duchu eko wykonaliśmy doniczki z puszek po przetworach, w których posadziliśmy owies. Czekamy na pierwsze zielone źdźbła :)
Dnia 03.04 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu językowego „Around the world" dla klas 0-3. Uczniowie mieli za zadanie przedstawić miasto z kraju anglojęzycznego w formie plakatu. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom gratululujemy.
Wielkanoc, to nie tylko czas religijnych przeżyć. To także czas kulinarnych przygód. Taką właśnie przygodę przeżyli uczniowie klasy 2a, którzy najpierw przygotowali, a następnie spożyli swoje wielkanocne śniadanie.
W ten słoneczny dzień wspominamy Światowy Dzień Budyniu 31 marca w trakcie zajęć popołudniowych pierwszaki z klasy B zajadały do pierwszego świątecznego filmu o tematyce Wielkanocnej przepyszasty budyń czekoladowy.W tym roku bez laktozy, za rok - być może pokusimy się o taki prawdziwy - na lasce wanilii i żółtkach...
PS Polecamy nasz wybór: Strażnicy marzeń :)
W ostatnim tygodniu marca uczniowie z klasy 0b uczestniczyli w wielkanocnych warsztatach plastycznych organizowanych przez Galerię im. Sleńdzińskich. Tematem przewodnim były kolorowe pisanki.
31 marca 2023 r. naszą szkołę kolejny odwiedzili „rycerze”. Miecznik Golubski Jacenty Ordowski wraz ze swoją grupą teatralną wprowadził uczniów w historyczną tematykę. Mieszko l - Książe dla klasy 1 - 3 oraz Epoka miecza i krzyża dla klasy 4 - 6.
Głównym założeniem zajęć jest ich interaktywność - uczniowie odgrywają w nich różne role, dzięki czemu mają niepowtarzalną okazję włożenia zbroi, strojów historycznych oraz zapoznania się z bronią różnych epok. Wszystkie wykorzystywane eksponaty są wiernymi replikami historycznych oryginałów.
Uczniowie klasy 0b wcielili się w role ogrodników. Zasiali wielkanocny owies, rzeżuchę oraz szczypiorek. W ten sposób powstanie w klasie kącik przyrodniczy.
Przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku nasza szkoła realizuje program edukacji antytytoniowej ph. „Nie pal przy mnie, proszę”. Po zapoznaniu się z założeniami i metodami realizacji przez szkolnego koordynatora, p. Ewę Roszkowską, stworzeniu harmonogramu i współdziałaniu z pedagogami specjalnymi, w marcu rozpoczęto przeprowadzenie zajęć warsztatowych wśród uczniów klas I i II. Prowadzone warsztaty dotyczą następujących tematów: co to jest zdrowie?, od czego zależy nasze zdrowie?, co i dlaczego szkodzi zdrowiu?, co robić, gdy moje zdrowie jest zagrożone?, nie pal przy mnie, proszę”. Naszym celem jest kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie, uwrażliwienie na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego, związanego także z biernym paleniem. W celu zwiększenia efektywności oddziaływań, podkreślenia negatywnego znaczenia nikotyny dla organizmu liczymy na współpracę z rodzicami 😊 Dla wzmocnienia programu, na początku maja, szkolni wolontariusze z klas ósmych wspólnie z młodszymi uczestnikami przygotują plakaty profilaktyczne tworząc szkolną kampanię z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu (31 maj).
Podczas wtorkowych warsztatów uczniowie klasy 0a zasadzili pierwsze wiosenne nowalijki. Uczniowie zobowiązali się do codziennej pielęgnacji swoich roślinek. Z niecierpliwością czekamy na plony.
We wtorek uczniowie klasy 0 a wybrali się do Galerii im. Sleńdzińskich. Było to nasze pierwsze spotkanie z twórczością i dziejami rodu Sleńdzińskich. Podróżując po wystawie z walizką Ludomira Sleńdzińskiego dzieci obejrzały pejzaże wybranych miast Europy, a także portrety ludzi, których miał okazję spotkać na swojej drodze artysta. Odnalazły na ekspozycji autoportret malarza oraz jego prace rzeźbiarskie. Poprzez zabawę dzieci odkryły tajemnice warsztatu plastyka oraz poznały podstawowe pojęcia związane ze sztuką.
Uczniowie klasy 0b podczas zajęć z innowacji pt. „Zabawy sensoplastyczne” wykonali swój własny kosmiczny słoiczek szczęścia.
Nasi drugoklasiści wybrali się na wycieczkę po Białymstoku. Była to świetna okazja nie tylko do zapoznania się z topografią oraz kulturą i historią naszego pięknego miasta, ale także do wspólnej integracji.
To kolejne wyzwanie w ramach projektu Uniwersytet Dzieci Mistrzowie planowania. Jak zrealizować pomysł. Po obejrzeniu filmu instruktażowego dzieci przystąpiły do rozwiązania krzyżówki. Następnie przy użyciu tabletów wyszukiwały potrzebnych informacji na temat kierunku planowanej wycieczki, jej kosztów i środków transportu. Uczniowie popuścili wodze fantazji i wycieczki zostały zaplanowane na Cypr, Faros i na wybrzeże hiszpańskie. Do tego bardzo przydały się terminarze. Jak się okazało, to wcale nie tak łatwo wszystko zaplanować.
Choć większości 21 marca kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa, ponieważ tego dnia przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z tą chorobą, ich potrzeby i wsparcie. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z tą chorobą.
By ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe, postanowiliśmy i my włożyć kolorowe skarpetki!
We środę uczniowie klasy 0 a wybrali się na spektakl pt. „Lenka", uczący tolerancji oraz akceptacji wobec inności.
Co roku, 22 marca na świecie obchodzony jest Dzień Wody. My także celebrowaliśmy go wspólnie z tysiącami placówek edukacyjnych w Polsce, podnosząc świadomość nt. globalnych wyzwań wodnych.
W dniu 22.03.2023 gościliśmy w naszej szkole Pana Jakuba Chmielewskiego z Podlaskiego Wojewódzkiego Urzędu w Białymstoku z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Pan Chmielewski przeprowadził drugą część zajęć poświęconych nauce pierwszej pomocy oraz ogólnie specyfice pracy ratowników medycznych. Spotkania odbywały się w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Uczestniczyły w nich klasy ósme.
Na ostatnich zajęciach koła informatycznego uczniowie z klasy 4 miały możliwość zaprojektowania breloczków 3D z własnym napisem. Uczniowie samodzielnie przygotowali teksty w programie Tinkercad a następnie zapisali swoje projekty. Wykorzystana w trakcie zajęć drukarka 3D, znajdująca się w naszej szkole, została zakupiona w ramach projektu #laboratoriaprzyszłości.
Pierwszaki z klas Ia i Ib przywitały wiosnę: kanapki wiosenne zrobione, cebula posadzona, warzywa i zioła posiane :)
Uczniowie klasy 0 a we wtorek hucznie powitali nową porę roku - wiosnę. Czekaliśmy na nią z utęsknieniem, dlatego w dobrych nastrojach uczciliśmy jej nadejście. Śpiewaliśmy, tańczyliśmy i bawiliśmy się przy dźwiękach wesołej muzyki. Dzieci przeciągały linę, wcielając się w rolę pór roku - wiosny oraz zimy. Ostatecznie zwyciężyła oczywiście drużyna wiosny. Na warsztatach nasi dzielni uczniowie pomalowali metalowe puszki, by posadzić w nich później nowalijki i jednocześnie dać im nowe życie. To był naprawdę wspaniały dzień. :)