4 i 5 listopada w Berlinie odbył się doroczny kongres Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) „Laboratorium Wymiany”. Spotkanie skierowane było do wszystkich osób zajmujących się polsko-niemiecką wymianą szkolną w Polsce i Niemczech. Dla nauczycieli i innych osób zaangażowanych w wymianę - organizatorów projektów, pośredników językowych, opiekunów i trenerów - kongres był możliwością wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy oraz poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności kreowania projektów międzykulturowych. Celem kongresu jest budowanie trwałych relacji pomiędzy szkołami z Polski i Niemiec.
Forum OSEregio w Białymstoku
7 października w Białymstoku odbyła się Konferencja regionalna „Forum OSEregio”. O tym czym jest OSE i jakie zalety wynikają z przynależności do sieci przekonywali Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji i Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej. Białostockie spotkanie było nie tylko okazją do informowania jego uczestników czym jest OSE. Korzystając z okazji ministrowie wręczyli 24 podlaskim szkołom nagrody w konkursie #OSE Wyzwanie. Były to mobilne pracownie multimedialne. Inaugurację konferencji zakończyło podpisanie deklaracji przeciw cyberprzemocy przez szefów resortów: cyfryzacji i edukacji narodowej. Podczas konferencji omawiano korzyści, jakie dla systemu edukacyjnego niesie wdrażany system Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Odbyła się również debata panelowa: „Uczeń w cyfrowym świecie” gdzie omawiano założenia programu OSE, a także rozmawiano o wykorzystaniu technologii cyfrowych w procesie edukacji.
W ramach OSEregio odbyły się także warsztaty dotyczące wykorzystania technologii cyfrowych podczas zajęć w szkole, m.in. „Nowe technologie w edukacji, jak wykorzystać smartfon w szkole?” oraz „Lekcja: Enter. Świat nowej edukacji”. Uczestnicy spotkania przez cały dzień mogli również korzystać z porad ekspertów – dotyczących przyłączenia do OSE, bezpieczeństwa w sieci oraz programów OSEhero i mLegitymacje.
Spotkanie ludzi, którzy szukają czegoś więcej niż dzisiejsza rzeczywistość- nauczyciela Szkoły Minimalnej, Szkoły Leśnej, Liceum w Chmurze oraz aktywistów Gratosfery z Gdańska i możliwość wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów i wymiana zaproszeń do wzajemnego odwiedzenia się - to największa i trudna do wycenienia wartość doświadczeń, jakie udało się zdobyć w ciągu zaledwie 10 godzin Konferencji. Zaintersowanych szegółami zapraszamy do odwiedzenia relacji pod adresem https://www.edunews.