Uczniowie klasy 2a uczestniczyli w warsztatach fotograficznych, które odbyły się w Galerii im. Sleńdzińskich. Tematem zajęć była cyjanotypia – jedna z technik fotograficznych, pozwalająca uzyskać odbitki w pięknym niebieskim kolorze, bez użycia aparatu. Drugoklasiści na światłoczułym papierze ułożyli kompozycję z liści, kwiatów, piórek i innych obiektów tworząc unikatowe dzieła. Pod wpływem światła powstały ich niepowtarzalne prace.
W piątek kl. 1 - 3 uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych z pracownikami Straży Miejskiej nt. Bezpiecze ferie . W czasie spotkania dzieci powtórzyły zasady bezpiecznego, zimowego wypoczynku wykazując się dużą, posiadaną wiedzą.
W dniu 21 grudnia 20222r. w naszej szkole odbyły się Jasełka.
W ramach warsztatów teatralnych, prowadzonych przez Urszulę Dmuchowską, uczniowie starszych klas przygotowali dekoracje oraz oprawę muzyczną Jasełek, natomiast uczniowie klas 3 wcielili się w role Świętej Rodziny, aniołów i zwierzątek. Ogrom pracy i zaangażowania dzieci przełożył się na cudowne przedstawienie.
Dzieci z klas 0 - 3, pod czujnym okiem pań od języka angielskiego: Beaty Dobrzenieckiej oraz Izabeli Czembrowskiej, pochwalili się swymi zdolnościami językowymi, wykonując utwory świąteczne.
Pani Magdalena Romanowska, na swych warsztatach wokalnych, oszlifowała kilka brylancików, które rozbłysły pięknym światłem. Natomiast przygotowani przez nią uczniowie klasy 4 pokazali nam swe zdolności muzyczne grając na dzwonkach.
Świątecznego nastroju dopełniło rozdanie przez panią dyrektor Ewę Obuchowską nagród w konkursie kolęd zorganizowanym przez Agnieszkę Szymanowską oraz Bożenę Wakulińską.
Świąteczny nastrój rozlał się po wszystkich klasach i pracownikach szkoły.
Uczniowie klasy 0b odwiedzili Galerię im. Sleńdzińskich. Podczas wycieczki uczniowie obejrzeli wystawę, dowiedzieli się jakie są rodzaje pędzli, czym kiedyś malowano oraz jakie są rodzaje obrazów.
12 stycznia w Społecznej Szkole Podstawowej nr 4 odbył się głośny proces przeciwko Lisowi W. oskarżonemu o liczne przestępstwa i wymuszenia, których dopuścił się mieszkając w okolicznych lasach. Dzięki nieugiętej postawie prokuratora okręgowego Białystok – Nowe Miasto został skazany na karę pieczenia placków zwierzętom. Kolejny raz wygrała sprawiedliwość a mieszkańcy lasu mogą
już czuć się bezpiecznie.
Uczniowie klas 3a i 3b na zajęciach popołudniowych wcielili się w malarzy. Wyczarowali na płótnach obrazy według swojego pomysłu, które podarują swoim babciom i dziadkom z okazji zbliżającego się ich święta.
Święta pachną nie tylko piernikami Zapach choinki unoszący się w powietrzu to zaleta olejków eterycznych. Przekonali się o tym uczniowie klasy 2a poznając gatunki drzew iglastych oraz wykonując z nich stroiki.
dobro to wynik dzielenia! Weekend Cudów dowiódł tego z pełną mocą! Dziękujemy, że razem z nami zmieniasz historie Rodzin — dzieląc się czasem, uważnością i materialną pomocą.
Szlachetna Paczka to pomoc, która wynika z chęci dzielenia się z drugim człowiekiem. Ta chęć jest w nas zakorzeniona tak głęboko, że nawet mając niewiele, potrafimy dostrzec kogoś, kto ma mniej i mu pomóc. Dzięki Tobie i Twoim bliskim, osoby w trudnej sytuacji wiedzą, że jest ktoś, kto ich dostrzegł i w nich wierzy. To pomoc, która przegania z ich codzienności bieżące troski, daje siłę do zmian.
Teraz czas na prezent dla Ciebie.
Zapraszamy do przeczytania wrażeń Rodziny (Pani Anna) i Wolontariusza z Weekendu Cudów, w trakcie którego Twoja paczka dotarła do Rodziny.
Pani Ania była zaskoczona wielkością przygotowanej dla niej Paczki i wzruszona tym, że Darczyńcy osobiście ją dostarczyli. Nie mogła uwierzyć, że przygotowali dla niej aż tyle rzeczy. A wcześniej, jeszcze przed finałem otrzymała także drewno opałowe. W zachwyt wprawiły ją - i nas wolontariuszy - kolorowe rysunki, którymi uczniowie ozdobili zapakowane kartony.
Pani Ania jest bardzo zadowolona z zawartości Paczki. Twierdzi, że otrzymała wszystko, co było jej potrzebne. Nie może się nachwalić. Bardzo podoba jej się pościel i wszystkie inne rzeczy, które poprawią jakość jej życia przez wiele kolejnych miesięcy. Otrzymane drewno od razu uporządkowała i zabezpieczyła folią przed opadami, aby nic się nie zmarnowało.
Pani Ania serdecznie dziękowała Darczyńcom, głośno wyrażała swój zachwyt. Zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcia. Na pożegnanie życzyliśmy sobie wzajemnie dobrych, szczęśliwych Świąt. Pani Ania będąc w kościele następnego dnia po otrzymaniu Szlachetnej Paczki - modliła się gorąco za wszystkich Darczyńców i Wolontariuszy i ich Rodziny, o czym powiedziała wolontariuszce w późniejszej rozmowie telefonicznej.
Składam Państwu ogromne, serdeczne podziękowanie za udział w edycji Szlachetnej Paczki w roku 2022. Dziękuję za Wasze zaangażowanie, poświęcony czas i energię. Życzę, aby Wasza postawa skutecznie zachęcała uczniów do angażowania się w pomoc innym ludziom i dzielenie się dobrem przy każdej możliwej okazji. Życzę wszystkim Pracownikom szkoły, Uczniom i ich Rodzicom wspaniałych, szczęśliwych Świąt. Przekazanie wybranej Rodzinie przygotowanych przez Was prezentów również dla mnie była wspaniałym przeżyciem i wzruszającym darem. Dziękuję.
To wszystko wydarzyło się dzięki Tobie i Twojemu zaangażowaniu w Szlachetną Paczkę. Tylko razem możemy sprawić, że poruszających historii, jak te opisane w Raporcie o Biedzie, będzie tylko mniej.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Zespół Szlachetnej Paczki
W naszej małej społeczności cieszymy się wspólnymi chwilami, dlatego jak co roku uczniowie 2B z pomocą rodziców przyglądała przepyszną Wigilię. Mimo wielu smakołyków na stole to ciepłe słowa płynące wraz z życzeniami i czas spędzony razem sprawiły nam największą przyjemność.
W ostatni dzień nauki w 2022 klasa 2B oddała się w pełni świątecznej atmosferze, tworząc małą manufakturę piernika. Z dojrzewającego ciasta uczniowie tworzyli piękne kształty i wzory pierniczków, następnie wykonali swój własny lukier i zdobili pierniczki posypkami. W ostatni dzień nauki w 2022, w klasie 2 B jak zawsze pysznie pachniało.
Śnieg, słońce i lekko skrzypiący w policzka mróz idealna pora na klasowy kulig. Klasy 2a i b oraz 3b w środowy i śniegowy dzień spakowały ciepłe kakao, aromatyczne herbaty i pyszne kiełbaski, by cieszyć się zimową pogodą. Były śnieżne bitwy, ognisko z kiełbaskami i oczywiście kulig z konikami i saniami na płozach.
Ostatnie dni przed Świętami Bożego Narodzenia upłynęły nam w radosnej atmosferze, przy dźwiękach kolęd, zapachu goździków, mandarynek, przy wspólnym stole. Życzyliśmy sobie samych radosnych chwil oraz magii płynącej prosto ze stajenki betlejemskiej.
Z naszego szkolnego #laboratoriumprzyszlosci rozchodzą się już zapachy świątecznych wypieków. Na warsztatach kulinarnych dzieci z 3A uczyły się piec słodkie choinki, dzwoneczki i gwiazdeczki, które z wielką przyjemnością zjadły podczas klasowej Wigilii.
W tym tygodniu podczas ostatnich warsztatów przed świętami nadszedł czas na słodkości. Poznaliśmy historię piernika oraz tajemną recepturę ich wykonania. Na chwilę przenieśliśmy się do Torunia – miasta słynącego z tego wspaniałego wypieku. Na zakończenie zajęć samodzielnie ozdobiliśmy pierniczki.
20 grudnia w klasie 0b odbyły się Rodzinne warsztaty świąteczne. Rodzice wraz z swoimi pociechami własnoręcznie stworzyli piękne stroiki oraz wianki, które będą teraz zdobić ich dom.
Przed zbliżającymi się świętami klasy 3 i 2A poznawały dawne tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe na zajęciach w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Dzieci mogły zobaczyć, jak dawniej dekorowano chaty, jakie potrawy znajdowały się na wigilijnych stołach oraz jak ozdabiano podłaźniczkę i choinkę. Poznały symbolikę ozdób wykonywanych z papieru, słomy i bibuły, a na zajęciach warsztatowych wykonały tradycyjne, kolorowe ozdoby papierowe - ptaszki i koszyczki.
Największa atrakcją zajęć było spotkanie prawdziwego biskupa św. Mikołaja, słodkie niespodzianki od niego i wspólne śpiewanie kolęd.
Uczniowie klasy 0a w mroźne, grudniowe południe wybrali się na pocztę, by wysłać kartki świąteczne do zaprzyjaźnionych instytucji. Przy okazji dzieci dowiedziały się jak należy prawidłowo zaadresować kopertę oraz gdzie przykleić znaczek.